Jak zacząć jeździć na rowerze?

Większość z nas uczyła się jeździć na rowerze jako dzieci. Sztuka ta, jako nabyta za młodu, wydaje się oczywista i niezbyt skomplikowana. Mimo to patrząc na jednoślad stojący w kącie piwnicy, niektórzy zastanawiają się jak zacząć jeździć na rowerze. Pytanie to przyjmuje różne zabarwienia. Dla osób, które dawno tego nie robiły, może chodzić o znalezienie czasu lub motywacji. Osoby, które lubią rekreacyjne przejażdżki – myślą o wyprawach rowerowych i przygotowaniu kondycyjnym, a osoby lubiące rywalizacje – o starcie w zawodach. Niezależnie od celu, wszyscy spotykamy podobne problemy. Niektóre z nich i ich rozwiązanie zawarliśmy w tym artykule. 

Rower – jedyny niezbędny…

Wydawałoby się oczywista sprawa, a jednak to on często odpowiada za to, że nie chce się na nim jeździć. Czasami też, chociaż jest całkiem niezły, nie spełnia swojego zadania. Tak dzieje się, jeśli nie jest przystosowany do jazdy po terenie, którym najczęściej się poruszamy lub dyscypliny, którą chcielibyśmy trenować. Dlatego rower powinien być:

  • Sprawny – czasami podstawowy serwis pomaga rozwiązać najbardziej uciążliwe problemy. Taka naprawa nie musi dużo kosztować. 
  • Dostosowany do użytkownika – prosta regulacja siodełka i kierownicy pomoże czuć się na rowerze bardziej komfortowo. Dzięki temu będziesz lepiej wspominać jazdę i chętniej powtórzysz aktywność. 
  • Odpowiedniej wielkości – dobrze dobrany rozmiar ramy pozwala zająć lepszą pozycję. Dzięki temu ogólne wrażenia z jazdy są korzystniejsze, a dłuższa wyprawa nie obciąża zbytnio żadnej partii mięśni, stawów czy kręgosłupa. 

Czy opłaca się inwestować w stary rower? Jeśli go lubiliśmy i chcemy na nim kontynuować jazdę, to tak. Starsze rowery często są proste do naprawy, a części niedrogie. Z drugiej strony, jeśli planujemy go zmodernizować, może się okazać, że taniej będzie kupić używany w dobrym stanie lub nowy – przy większym budżecie. 

Dobra kompania – klucz do sukcesu

Niezależnie czy chcemy zacząć jeździć na rowerze rekreacyjnie czy wyczynowo, przyda się grupa wsparcia. Każdy kto będzie nas wspierał w realizacji celów, będzie pomocny. W wypadku jazdy turystycznej pomocni mogą być:

  • członkowie rodziny,
  • przyjaciele i znajomi,
  • lokalne grupy rowerowe. 

Amatorom kolarstwa mogą pomóc:

  • znajomi uprawiający kolarstwo
  • grupy kolarskie na forach i portalach społecznościowych
  • korzystanie z aplikacji rejestrujących treningi i zebranie grupy obserwujących
  • wsparcie trenera planującego treningi i nadzorującego postępy.

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ początki, zanim jazda wejdzie nawykiem, bywają trudne. Pojawiają się rozmaite czynniki demotywujące. Każde wsparcie w takich chwilach będzie na wagę złota. 

Wyrabianie nawyków

Wyćwiczenie nawyków może zająć trochę czasu. Ale to one powodują, że jedne czynności wykonujemy regularnie, a inne nie. Aby prędko się nie zniechęcić, warto jednak rozpoczynać stopniowo. Dotyczy to każdej dziedziny naszego życia. Także jazdy na rowerze. Dla jednych będzie to stopniowe wydłużanie dystansu, dołożenie trasy turystycznej na weekend do codziennych dojazdów do pracy czy zwiększanie intensywności treningów w trakcie roku. Życzymy wielu kilometrów na wspaniałych, polskich trasach, których liczba sukcesywnie się zwiększa. 

Możesz również polubić