Jaki rower nadaje się do jazdy miejskiej?

Jazda na rowerze staje się coraz popularniejsza. I nie chodzi tu jedynie o rowerowe przejażdżki. Dziś coraz częściej rower zastępuje samochód lub komunikację miejską w codziennym poruszaniu się po mieście. Przynosi to oczywiście wymierne korzyści. Przede wszystkim to poprawa zdrowia i kondycji, ale również pozwala na zmniejszenie emisji spalin. Poza tym w zakorkowanym mieście rowerem często można przemieszczać się dużo szybciej. Aby było to jednak możliwe konieczny jest dobór właściwego roweru. Warto zatem wiedzieć czym kierować się przy wyborze roweru do jazdy miejskiej.

Rower do miasta – jaki wybrać?

Mogło by się wydawać, że z wyborem roweru do jazdy po mieście nie powinno być żadnego problemu. Nic bardziej mylnego. Pamiętać bowiem trzeba o tym, że powierzchnie w mieście nie są wszędzie takie same. Dodatkowo każdy rowerzysta posiada własne indywidualne potrzeby oraz możliwości. Dlatego pod uwagę wziąć trzeba takie aspekty jak długość trasy, którą codziennie będzie się przebywało. Po jakiej powierzchni będzie się jeździć. A tak nawet to, na które piętro rower codziennie będzie musiał być wnoszony. Jak zatem widać, po uwagę wziąć trzeba wiele czynników.

Rower miejski, czyli jaki?

Rower do jazdy miejskiej często określany jest po prostu jako rower miejski. To tzw. rower holenderski. Jego największą zaletą jest praktyczność i wysoka ergonomia. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż rower holenderski posiada szerokie i wygodne siodełko, a konstrukcja tego roweru miejskiego jest tak zaprojektowana, aby umożliwić jazdę w pozycji wyprostowanej. Ma to bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Wybierając rower do jazdy miejskiej koniecznie uwagę zwrócić należy na jego wyposażenie. Aby rower idealnie sprawdzić się w poruszaniu się po mieście wyposażony powinien być w takie elementy jak błotniki, dzwonek, bagażnik lub koszyk na zakupy, osłonę łańcucha, podpórkę oraz oczywiście odpowiednie oświetlenie. Trzeba jednak pamiętać, że rowery holenderskie to jednoślady nadające się wyłącznie do jazdy w mieście. Nie poleca się raczej ruszać nimi w teren. Na rynku dostępne są jednak rowery, które idealnie sprawdzają się do jazdy miejskiej, jak i do przejażdżek poza miasto.

Rower do miasta i w teren

Jak wiadomo, miejsca infrastruktura jest różna. Często spotkać można wysokie krawężniki, nierówne chodniki czy po prostu zły stan ścieżek rowerowych. W takim przypadku nawet typowo miejski jednoślad, jakim jest rower holenderski może sobie nie poradzić. Warto zatem zastanowić się nawet rowerem, który sprawdzi się w typowo miejskich warunkach, jak i w tych nieco trudniejszych. Przykładem takiego roweru może być rower trekkingowy. Posiadając kilkadziesiąt przełożeń świetnie radzi sobie z różnego rodzaju nierównościami i wybojami na drodze. Jego konstrukcja pozwala także na obranie wyprostowanej pozycji jak w rowerze holenderskim. Rowery trekkingowe posiadają w swoim wyposażeniu wszystkie niezbędne elementy potrzebne do jazdy miejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że rowek trekkingowy jest nieco cięższy od tego typowo miejskiego, holenderskiego.

Możesz również polubić