Najbardziej utytułowani kolarze na świecie

Utytułowani zawodnicy w kolarstwie zmieniają się w zadziwiająco szybkim tempie. Sport ten, jak żaden inny, opiera się przede wszystkim na wytrzymałości zawodników. Zmuszeni są oni to znacznego wysiłku przez cały sezon, przez to ich szczytowa kariera ogranicza się do kilku lat. Istnieje jednak kilka wyjątków. Paru mistrzów wygrywa najważniejsze zawody dość regularnie. Jacy są najbardziej utytułowani zawodnicy we współczesnych czasach i jakie konkretnie trofea zdobyli?

Fabian Cancellara 

Szwajcarski zawodnik jest wybitnym specjalistą, jeśli chodzi o medale olimpijskie. W Tokio broniłby swojego złotego medalu, zdobytego w Rio de Janeiro. Imponuje także jego zwycięstwo na Igrzyskach w Pekinie, odbywające się przecież w 2008 roku. Fabian Cancellara zawsze udowadniał, że można być najlepszym kolarzem na świecie przez 8 lat z rzędu. Specjalizował się przede wszystkim w jeździe na czas, nie ze startu wspólnego. Oprócz złotych medali olimpijskich – cztery razy zdobywał mistrzostwo świata.

PrimozRoglić 

Słoweński kolarz w przeciwieństwie do Cancellary nie skończył jeszcze kariery i wciąż sporo przed nim. Roglić słynie przede wszystkim ze zwycięskich wyścigów VueltaEspana, które obok Tour de France i Giro D’Italia należą do najbardziej prestiżowych rozgrywek na świecie. Złote medale z hiszpańskiego wyścigu zdobywał w 2019 i 2020 roku. Primoz wygrywał też regularnie takie turnieje jak Tour de Romandie czy Vueltę el Pais. Wielka forma niestety nie przełożyła się na trofea w latach poprzednich. Wszystko z powodu pandemii i odwołanych wyścigów. Wszyscy mają nadzieję, że Roglić po wznowieniu wyścigów znowu będzie najlepszy na świecie.

Greg Van Avermaet 

Największe sukcesy Grega Van Avermaeta przypadają na rok 2016 i słynne zwycięstwo w Rio ze startu wspólnego. Pasjonujący wyścig w upalny brazylijski dzień zakończył z czasem 6:10:05 i wygrał o setne sekundy z drugim Jakobem Fuglsangiem. Polacy dobrze pamiętają ten wyścig z uwagi na brązowy medal Rafała Majki. Van Avarmaet nie ograniczył się jednak wyłącznie do Igrzysk, zdobywając też pierwsze miejsce w montrealskim Gran Prix czy włoskim wyścigu w Tirreno-Adriatico. Belg startuje w zawodach do dzisiaj, a niedawno zdobył trzecie miejsce na zawodach w Ronde Van Vlaanderen.

Peter Sagan 

Dla kibiców kolarstwa nie ma większego święta niż wyścigi Tour De France. Rangą ustępują one jedynie Igrzyskom Olimpijskim. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem ostatnich lat, jeśli chodzi o francuski wyścig, jest Peter Sagan. Wygrywał on w słynnej żółtej koszulce lidera aż 7 raz. W historii jedynym kolarzem na tym poziomie był Erik Zabel. Nie są już wliczane do tej kategorii medale Lance’a Armstronga, które mu odebrano po stwierdzaniu w jego organizmie środków dopingujących.

Peter Sagan tryumfował na Tour de France w latach 2012-2016. Potem raz plany pokrzyżował mu raz Michael Matthews. Sagan jednak szybko powrócił, zwyciężając kolejno w 2018 i 2019 roku. Jest uznawany za jednego z najlepszych kolaży w historii, podobnie zresztą jak wszyscy zawodnicy zgromadzeni na tej liście.