Najlepsi Polscy kolarze w historii

Polacy zawsze mogli pochwalić się wybitnymi kolarzami, zwłaszcza szosowymi. Nie można także zapomnieć o kolarstwie górskim czy torowym. Kolarze zapewnili Polsce wiele medali olimpijskich, a także Mistrzostw Świata czy Europy. Którzy polscy kolarze najbardziej rozsławili polskie kolarstwo i mogą pochwalić się największymi sukcesami w historii?

Ryszard Szurkowski

Ryszard Szurkowski to jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich olimpijczyków w historii. W rankingu kibiców “Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca XX wieku przegrał jedynie z Ireną Szewińską. Dwa razy zdobywał srebrne medale na Olimpiadzie, będąc członkiem dwóch różnych ekip w konkurencji drużynowej. Był znany też ze swoich czterech mistrzostw świata w kategoriach indywidualnych. Przy okazji aż 12 razy był mistrzem Polski.

Niedawno zmarły kolarz najbardziej jednak zachwycił kibiców swoimi tryumfami w Wyścigu Pokoju. Mający niebagatelne znaczenie we wschodniej Europie wyścig przyciągał masę Polaków i miał dość duże znaczenie polityczne. Polska choć troszkę mogła odgryźć się krajom socjalistycznym, takim jak Związek Radziecki, który zbyt mocno angażował się w sprawy Polski. Każdy występ Szurkowskiego podtrzymywał wiarę w narodzie na lepsze czasy. Duża sława przełożyła się potem na jego karierę polityczną oraz prezesurę w Polskim Związku Kolarskim.

Zenon Jaskuła 

Zenon Jaskuła długo czekał na sukces w polskim kolarstwie. Początkowo długo zajmował się sportem amatorsko, ale jak już postawił na pełne zawodowstwo, to od razu przełożyło się na liczne sukcesy. Podobnie jak Szurkowski zdobył srebrny medal olimpijski w kategorii drużynowej. Na tym jednak nie koniec, bo oprócz wicemistrzostwa świata zaliczył aż 3 miejsce w prestiżowym Tour de France. Zawodnik przegrał wtedy jedynie z wybitnymi Miguelem Indurainem i TonymRomingerem.

Czesław Lang

Czesław Lang dokonał w 1980 roku czegoś niezwykłego. W przeciwieństwie do Jaskuły i Szurkowskiego – Polska w końcu zdobyła na olimpiadzie medal indywidualny. W dodatku działo się to w Moskwie, która w tamtych czasach silnie wpływała na sytuację w kraju. Langa pokonał wtedy niestety zawodnik gospodarzy, czyli Sergiej Suchoruczenkow. Wybitny polski kolarz dołożył do tego dwa medale Mistrzostw Świata. Po długoletniej karierze podjął się organizowania Tour de Pologne, które stało się najważniejszą imprezą kolarską w całej Polsce.

Mniej znane konkurencje kolarskie

Wybitni polscy kolarze nie ograniczali się jedynie do konkurencji szosowych. Sukcesy olimpijskie zaliczały też mniej znane formy kolarstwa. Wielkim sukcesem był dwa srebrne medale Mai Włoszczowskiej. Zawodniczka brylowała też w polskim cross-country, gdzie regularnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski.

Polska od zawsze znana była z wybitnych kolarzy torowych. Dotyczy to czasów współczesnych (przykładowo wicemistrz Europy Krzysztof Maksel), jak i przede wszystkim czasów olimpijskich. Polacy do dzisiaj wspominają brązowe medale olimpijskie tak wspaniałych zawodników jak Janusz Kierzkowski, Mieczysław Nowicki, Andrzej Bek czy Benedykt Kocot. Bez nich polskie kolarstwo nie byłoby tym, czym jest teraz.