Najpopularniejsze wyścigi kolarskie

Kolarstwo jest sportem, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Młodzi adepci chcą naśladować profesjonalistów, więc podpatrują od nich czynności, uczą się i wyciągają wnioski, a następnie starają się przełożyć to na własną rzeczywistość. Marzą o tym, aby w przyszłości też znaleźć się w takich miejscach i wziąć udział w zawodach. Ale które wyścigi kolarskie są najpopularniejsze i przyciągają zainteresowanie całego świata?

Tour de Pologne

Jest to na pewno najpopularniejszy wyścig kolarski odbywający się na terenie Polski. Tour de Pologne można spokojnie nawet nazwać jednym z większych wydarzeń w naszym kraju. Ta impreza zyskała również bardzo dużą renomę na świecie. Składa się z wielu etapów, a całkowita długość trasy wynosi całkiem sporo, bo około 1200 kilometrów. Trasy są różnie tworzone i były zmieniane w historii. Nie można oczywiście zapomnieć o fakcie, że Tour de Pologne częściowo odbywał się też poza granicami naszego kraju. Były takie przypadki, gdzie kawałek trasy przechodził przez inne kraje.

Tour de France

Jeśli mowa o kolarstwie, to nie można oczywiście zapomnieć o Tour de France, czyli chyba najpopularniejszego wyścigu na całym świecie. Początki tego wydarzenia sięgają 1903 roku i można stwierdzić, że teraz chyba nikt nie wyobraża sobie sportu bez tego wyścigu. Na prestiż tej imprezy wpływa wiele czynników. Na pewno należy do nich długa historia, a także skala trudności, gdyż żeby wygrać Tour de France, trzeba być naprawdę wybitnym kolarzem. Mówiąc wprost, tego wyścigu nie wygrywają przypadkowi sportowcy. Francuskie wydarzenie jest transmitowane w wielu krajach i nawet jeśli ktoś się nie interesuje kolarstwem, to i tak zapewne w telewizji, czy w Internecie słyszał o tym wyścigu.

Giro d’Italia

Kolejnym wielkim wyścigiem kolarskim jest Giro d’Italia. Jego początek, podobnie jak Tour de France, sięga pierwszych lat XX wieku, a dokładniej 1909 roku. Co ciekawe, jego organizatorem jest jeden z koncernów medialnych będący właścicielem La Gazzettadello Sport, czyli jednego z popularniejszych włoskich dzienników sportowych. Wyścig czasami wykracza poza granicę Italii. W 2018 roku zdarzyło się nawet, że jego część odbyła się w Izraelu, a przecież te kraje dzielą od siebie tysiące kilometrów.

Vuelta a Espana

Innym wielkim wyścigiem jest Vuelta a Espana, czyli tłumacząc na polski, wyścig dookoła Hiszpanii. Podobnie jak Tour de France i Giro d’Italia wchodzi w skład cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Pierwsza edycja tej hiszpańskiej imprezy odbyła się w 1935 roku. Trasa jest dosyć zróżnicowana, gdyż liczą się umiejętności zarówno jazdy po płaskich nawierzchniach, ale również górskich. Organizatorzy wprowadzają część swoich pomysłów, a czasem inspirują się chociażby Tour de France. Vuelta de Espana także jest transmitowana w wielu krajach.

Wyżej wymienione wyścigi stanowią prawdziwy fundament kolarskiego sezonu. Rywalizacja w nich przyciąga nie tylko najlepszych zawodników świata, ale także kibiców, media i sponsorów.