Opis i historia Armstronga

  Lance Armstrong, urodzony 18 września 1971r. w Teksasie, to były amerykański kolarz, który już w wieku 15 lat rozwijał się jako triathlonista. Łącząc ze sobą biegi, pływanie i jazdę na rowerze, odkrył miłość do kolarstwa, a w 1999r. wygrał najbardziej znany i wymagający wyścig rowerowy – Tour de France. Sukces ten powtarzał aż do 2005r. Będąc nieprzerwanie mistrzem przez 7 lat. Po tych wydarzeniach ogłosił koniec swojej kariery sportowej.

  Kolarz nie należy do osób, których życie prywatne utkane było różami. Wychowywany przez ojczyma, nieokazującego mu czułości, od najmłodszych lat nauczony był ciężkiej pracy oraz samodyscypliny, co miało przynieść mu trwały sukces w sporcie. Jego relacje z kobietami również kończyły się fiaskiem. Mężczyzna ma pięcioro dzieci. Dwukrotnie rozwiedziony – z Kristin Richard i Sheryl Crow – postanowił założyć fundację, której dochód ze sprzedaży opasek przeznaczany jest na walkę z rakiem.

  Inne najważniejsze osiągnięcia: 

  • 1900r. – 11. miejsce w zawodach amatorów w Japonii,
  • 1992r. – 14. miejsce na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie i podpisanie kontraktu z grupą Motorola,
  • 1. miejsce w mistrzostwach świata w Oslo,
  • „potrójna korona” USA
  • 1998r. – 4. miejsce Vuelta a España,
  • 1999r. – 3. miejsce Tour de France.

  Jak nowotwór zmienił życie sportowca?

   Pomimo wykrycia choroby nowotworowej jądra u Lance’a Armstronga w 1996r., do 2005r. czynnie uczestniczył w zawodach sportowych. Choroba wykluczyła go z kolarstwa jedynie w sezonie 1997r., by po tym okresie wrócić do pełni sił i osiągnąć kolejne, zaskakujące wyniki. Zajmowanie coraz to wyższych pozycji zostało podważone przez dziennikarza Davida Walsha w 2001r. i rozpoczęło proces, trwającego kilka lat śledztwa na temat rzekomo przyjmowanego dopingu. Większość badań, jakimi poddano kolarza, nie wykazywała jednak obecności substancji dopingującej, a testy z wynikiem pozytywnym uznano za bezpodstawne, gdyż mężczyzna zażywał wówczas leki o strukturze podobnej do dopingu, mające mu pomóc w walce z nowotworem. Na 3 lata po ukończeniu kariery, ogłosił powrót do kolarstwa, którego celem było promowanie walki z rakiem.

  Ciemna strona Lance’a Armstronga

    Kiedy Amerykańska Agencja Antydopingowa oskarżyła sportowca o stosowanie dopingu, w wywiadzie z Oprah Winfrey, przyznał się on do przyjmowania substancji zwiększającej wydajność od 21. roku życia, co oznaczało, że jego zwycięstwa sprzed choroby powinny były zostać uznane za nieważne. Sprawa jednak, ze względu na przedawnienie, została zapomniana. Podważone powinno zostać nie tylko mistrzostwo świata, uzyskane przez mężczyznę w 1993r., ale i uzyskanie potrójnej korony, czyli nagrody za szczególne osiągnięcia w najważniejszych wyścigach kolarskich USA, za którą otrzymał on milion dolarów. Kolarz wykazywał jednak świadomość wspomagacza, po którego sięgał przez prawie 20 lat i zapewniał, że EPO to bezpieczna forma dopingu, jeżeli przyjmowana jest odpowiednia dawka pod okiem zaufanego specjalisty. 22 października 2012r. Międzynarodowa Unia Kolarska odebrała wszystkie zwycięstwa oraz tytuły sportowca, które osiągnął od sierpnia 1998r. oraz zakazała mu dożywotnio udziału w zawodach.

Możesz również polubić