Opis trasy Tour de Pologne 2020

Tour de Pologne UCI World Tour 2020 jest 77. odsłoną znanego na całym świecie wyścigu rowerowego. W ciągu pięciu dni, zawodnicy będą musieli pokonać trasę liczącą dokładnie 891 kilometrów. Rozpoczęcie planowane jest na dzień 5 sierpnia, a zakończenie na 9 sierpnia. Ze względu na panującą na świecie sytuację związaną z koronawirusem, trasa będzie składać się z pięciu etapów, zamiast siedmiu. Ponadto całość odbędzie się bez udziału kibiców na startach i metach, miasteczka sponsorskiego oraz kolumny reklamowej. Będą natomiast obowiązywać reżimy sanitarne. Podczas rywalizacji, zawodnicy będą walczyć o pozycję w klasyfikacjach: generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Zwycięzca Etapu Drutex, Najlepszy Polak LOTOS, drużynowej oraz młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Etapy wyścigu

Rozpoczęcie Tour de Pologne 2020 i pierwszy etap

Tour de Pologne rozpocznie się 5 sierpnia, startem ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Data ta jest rocznicą śmierci belgijskiego kolarza, Bjorga Lambrechta. 22-letni zawodnik tragicznie zginął w 2019 roku w wypadku w Rybniku, podczas uczestnictwa w 76. edycji Tour de Pologne. Start zostanie poprzedzony minutą ciszy, a jego pamięć zostanie także uczczona specjalną klasyfikacją jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. W trakcie pierwszego etapu wyścigu kolarze pokonają trasę liczącą 195,8 kilometrów, jadąc przez takie miasta jak Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec i Siemianowice Śląskie. Etap zakończą w Katowicach, gdzie przejadą trzy rundy i dotrą do mety znajdującej się przy Spodku. 

Drugi etap

Drugi etap Tour de Pologne liczy 151,5 kilometrów i zaczyna się w Opolu. Po około 50 kilometrach od startu zawodnicy zmierzą się z Górą Św. Anny. Następnie przejadą przez takie miejsca jak Lotne Premie LOTTO Strzelce Opolskie oraz Ujazd. Ten etap wyścigu ponownie będzie kończyć się sprintersko, tym razem w Zabrzu.

Trzeci etap

Kolejny etap wyścigu rozpocznie się w Wadowicach, miejscu narodzin Jana Pawła II. Miasto to specjalnie zostało wybrane jako miejsce startowego jednego z etapów, gdyż będzie to sposób na uczczenie setnej rocznicy narodzin polskiego papieża. Trasa na tym etapie będzie miała najdłuższą odległość – 203,1 kilometrów. Na trasie pojawią się pierwsze góry, a dokładnie znajdzie się tam siedem górskich premii w postaci podjazdów m.in. na Kocierz i Przegibek. Ponadto pojawią się dwie premie lotne w Wilkowicach i Łodygowicach. Trzeci etap Tour de Pologne zakończy się w Bielsku-Białej. 

Czwarty etap

W przedostatnim etapie Tour de Pologne kolarze będą mieli do przejechania 152,9 kilometrów. Królewski etap rozpoczyna się w Bukovina Resort, a kończy w Bukowinie Tatrzańskiej. Na trasie znajdą się znane już podjazdy – Ściana Harnaś oraz Ściana Bukovina.

Piąty etap, czyli zakończenie

Tour de Pologne 2020 skończy się już na piątym etapie, gdzie zawodnicy przejadą 188 kilometrów. Ich punktem startowym będzie Zakopane, a na trasie znajdą się kolejne góry do pokonania, w tym Ząb i przełęcz Krowiarki. Czeka ich także lotna premia w Czarnym Dunajcu oraz przejazd przez takie miejsca jak Góra Makowska i Kalwaria Zebrzydowska. Peleton zakończy zmagania potrójną pętlą w Krakowie. To właśnie tam kibice poznają zwycięzcę 77. edycji Tour de Pologne UCI World Tour.  

Możesz również polubić