Red Bull Rampage – opis i historia powstania

Każda dyscyplina sportowa posiada ważne dla siebie wydarzenia.  Tak samo jest również z wielbicielami rowerów. Organizowane są imprezy, które podziwia cały świat, a wzięcie w nich udziału, jest marzeniem wielu.

Red Bull Rampage

Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla fanów sportów rowerowych jest Red Bull Rampage. Co to za impreza? Co ją wyróżnia? Są to zawody na rowerach górskich freeride , które odbywają się w pobliżu Parku Narodowego Zion w Virginii w  Utah w Stanach Zjednoczonych, na północ od Gooseberry Mesa.  Są to zawody bardzo elitarne. Aby wziąć w nich udział musimy posiadać zaproszenie. Niestety nie ma innej drogi. Dlatego też jest to ogromny prestiż. Jeśli możemy pochwalić się startem w Red Bull Rampage to znaczy, że naprawdę potrafimy robić cuda na naszym rowerze.

Na czym to polega?

Przede wszystkim konkurs odbywa się zwykle w październiku. Impreza jest podobna do jazdy na nartach i snowboardzie freeride, gdzie zawodnicy są oceniani na podstawie wyboru linii na trasie, umiejętności technicznych, a także złożoności trików. Red Bull Rampage stał się jednym z największych wydarzeń kolarstwa górskiego.

Na początku przez tydzień zawodnicy, wraz ze swoimi niewielkimi zespołami, muszą przygotować własnymi siłami swoją trasę. Nie mogą używać do tego żadnego sprzętu typu dźwigi czy koparki. Na tej przygotowanej trasie muszą później wykonać po dwa punktowane przejazdy.  Zdarza się tak, że zawodnicy zawierają między sobą porozumienia i pomagają sobie w przygotowaniu swoich linii przejazdu oraz współdzielą ze sobą ich odcinki. Ostatecznie każdy z zawodników zjeżdża inną trasą.

Niektórzy zawodnicy zwracają większą uwagę na sztuczki a inni skupiają się na tym, aby trasa samego przejazdu była jak najbardziej skomplikowana. Skala punktowa zawiera się w przedziale od 0 do 100. Zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który wykonał najlepsze tricki na najtrudniejszej trasie. Nagrody nie są niskie, bo na przykład w 2016 roku była to kwota 200 tysięcy dolarów. Jest więc o co walczyć.

Jak to się zaczęło?

Pierwsze zawody zorganizowano w 2001 roku. Ich cykl nie trwał długo, ponieważ tylko do 2004 roku. Uczestnicy zawodów rywalizowali wtedy praktycznie na dziewiczym terenie. Skakali  z prawie wcale nieprzygotowanych skał. Do tego lądowali na zboczach żwiru i kamiennego gruzu. Ryzyko było więc duże. Szczególnie przy wykonywaniu sztuczek. Jednak już w 2008 roku Red Bull Rampage został ponownie zorganizowany. Wprowadzono drewniane przeszkody,które miały wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Impreza od tego czasu odbywa się dość regularnie. Lokalizacja zmieniała się kilkukrotnie, ale również co roku wzrastała kwota nagrody głównej. Dlatego też mimo wysokiego ryzyka, jest wielu chętnych, aby podjąć się tego wyzwania.

W ciągu wszystkich edycji najwięcej wygranych, po 3, zdobył Kurt Sorge i Brandon Semenuk – obaj z Kanady. W zawodach w 2014 roku zadebiutował Polak, Szymon Godziek, który zajął 11 miejsce. Później powrócił w roku 2018 zajmując 8 miejsce, a w 2019 roku poprawił swój wynik i zajął 6 lokatę oraz otrzymał nagrodę publiczności.

Nawet jeśli nie jesteśmy bardzo zainteresowani sportami rowerowymi, to warto obejrzeć Red Bull Rampagne. Dlaczego? To niesamowite widowisko.

Możesz również polubić