Rower do jazdy w terenie, jak wybrać

Urokliwe lasy, szalone zjazdy czy zwykła ścieżka rowerowa to drogi, które często wymagają innego sprzętu niż miejskie szosy. Zakup odpowiedniego roweru często jest motywowany własnymi preferencjami, a te z czasem mogą ulec zmianom. Warto zatem zastanowić się, który z terenowych jednośladów nadaje się do realizacji naszych marzeń. W tym celu przeanalizujmy trzy najpopularniejsze typy: trekking, cross i górski MTB. Każdy z nich ma swoje zalety, a żaden nie może w pełni zastąpić drugiego. 

Rower trekkingowy – uniwersalny, wyprawowy…

Zaletą roweru trekkingowego jest jego wygoda, duże 28-calowe koła i pełne wyposażenie, umożliwiające podczepienie sakw i podróż w nieznane. Został wprost stworzony do długich wypraw, wyjazdów na rodzinne pikniki czy dla rodziców wożących dzieci w foteliku. Pełen zestaw błotników sprawia, że chwilowe załamania pogody są niestraszne, a proste systemy oznaczają rozsądne koszty utrzymania i dobrą wytrzymałość komponentów. Rowery trekkingowe dobrze radzą sobie z lekkim terenem, takimi jak drogi szutrowe czy suche, leśne ścieżki.  Budowa ramy zazwyczaj pozwala na zamontowanie szerszych opon z bardziej agresywnym bieżnikiem. Ich minusem jest przede wszystkim waga. 

Cross – w teren, ale nie na zawody…

Rowery crossowe są czymś pomiędzy trekkingiem a MTB. Zwykle są wersją budżetową innych typów jednośladów. Nie posiadają dodatkowego oprzyrządowania, dzięki czemu są lżejsze. Często posiadają szerokie, górskie opony lub semi-slicki. Wiele z nich posiada przedni amortyzator niezbyt wysokiej jakości. Co istotne, większość z nich jest przystosowana do zamontowania dodatkowego wyposażenia. Rowery te nie są zbytnio popularne, ale ze względu na budowę i cenę, mają swoją grupę odbiorców. Spokojnie można z nimi wjechać nawet na bardziej wymagający teren. Nadają się do dojazdów do pracy czy krótkich wypadów z przyjaciółmi.

MTB – górski rower, który zadowala nawet zawodowców

MTB to zdecydowanie najlepszy wybór roweru do jazdy w terenie. Jednym z bardziej popularnych rowerów górskich są XC znane z maratonów rowerowych. Często składane z wyższej półki komponentów Shimano, grupy Deore lub Deore XT. W zależności od zastosowania może posiadać pełne zawieszenie lub tylko przedni amortyzator. Rower MTB posiada koła o różnej wielkości. Spotyka się obręcze 26, 28 i 29-calowe. Ten typ jednośladów jest przeznaczony do jazdy wyczynowej i sportów rowerowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby służył do amatorskich przejażdżek po okolicznych szlakach. Z całą pewnością jazda na nim da wiele radości.

Jak wybrać rower do jazdy w terenie?

Podsumowując temat poszukiwań rowerów do jazdy w terenie, należy stwierdzić, że wybór najlepszego z nich zależy od:

  • rodzaju terenu
  • częstotliwości użytkowania
  • budżetu
  • pokonywanych odległości. 

Najtańszym wariantem będzie zakup roweru crossowego. Może się on jednak nie sprawdzić na dłuższych przejażdżkach. Rowery trekkingowe są wygodne i dają sobie radę z lekkim terenem. Ale to rowery MTB są stworzone do szaleństw po bezdrożach.

Możesz również polubić